Miyom tehlikeli midir kimlerde daha çok görülür

MiyomMiyomlar rahimde ya da rahmin etrafında kanser riski taşımayan tümörlerdir. Menopoz sonrasında oluşan fibroid tümörler kadın sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir ancak yine de tehlikeli değillerdir.

Ağrı

Miyomlar genellikle cinsel ilişki esnasında ağrı ve acıya sebep olur. Ayrıca ağrı, miyomun konumuna
bağlı olarak, bağırsak hareketlerinden dolayı da oluşabilir.Miyomlar iç organlara baskı yaptığından sırt bölgesi ve bedende de ağrıya neden olabilir.

Üriner Belirtiler

Miyomun mesane duvarına yakın olduğu durumlarda idrar sorunları oluşabilmektedir. İdrara çıkmada zorluk veya zor idrara çıkma görülebilir. Bunun sebebi ise miyom büyüdükçe mesaneye yaptığı basıncın artmasıdır.

Menopoz sonrası

Kadınların üreme için elverişli olduğu yaşlarda miyomlarda büyüme görülürken menopoz sonrasında vücuttaki östrojenin azalmasıyla miyomlar küçülmeye başlar.

Kanser Riski

Miyomlar çok büyük oranda kanser riski taşımaz ancak yine de temkinli olunmalı ve düzenli olarak tetkik yapılmalıdır. Eğer miyomunuz varsa düzenli aralıklarla jinekoloğunuza görünün. Jinekoloğunuz size ne kadar sürede bir muayene olmanız gerektiği bilgisini daha net verebilir.

Yüksek Risk Altındaki Kadınlar

Ne yazık ki bazı kadınlar genetik açıdan miyoma daha elverişli oluyor. Yapılan araştırmalar 45 yaş altı kadınların ortalama olarak %70’inde miyom oluştuğunu göstermiştir. Beyaz kadınların 4 te birinde, siyahi kadınların ise yarısında miyom görülür. Yüksek vücut kitle indeksi olan kadınlarda miyom görülme olasılığı daha yüksektir.

Bazı durumlar ise miyoma karşı koruyucudur. Şaşırtıcı bir şekilde sigara içen kadınlarda miyom daha nadir görülür. Ayrıca doğum yapan kadınlarda da miyoma, yapmayanlara göre daha az rastlanır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir