Miyom ameliyatının zararları var mıdır? Miyom ameliyatı riskli midir?

Miyom tedavisi

Miyom ameliyatının zararları

Miyom ameliyatları genel anestezi altında miyomun çıkartılması için rahme ayrı kesi atılarak yapılan kanaması yüksek ameliyatlardır. Ameliyat öncesinde kesi sayısının minimumda tutulması, kan kaybı nedeniyle gerekebilecek kan ünitelerinin ameliyattan önce bulundurulması önem taşımaktadır. Ayrıca gene kan kaybının az olması için ameliyatın en kısa sürede tamamlanması gerekir.

Karından uygulanan tüm jinekolojik cerrahi müdahalelerde yumurtalık ve tüm kanallarında yapışıklık oluşmaktadır. Bu yapışıklık ilerleyen süreçlerde hamileliğin oluşma sürecini zorlaştırabilir. Yapışıklığı azaltmak için doğrudan karının açılarak ameliyatın yapılması yerine kamera ve borularla müdahale(laparoskopi) gibi yöntemler tercih edilese dahi bu yapışkanlık durumu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaz.

Özellikle miyomların değişik bölgelere yayıldığı durumlarda rahmin tamamen alınması, tercih edilmesi gereken bir yöntem olacaktır.

Miyom ameliyatlarında rahmin bütünlüğüne zarar gelmesi durumunda oluşacak gebeliklerde sezeryanla doğum tercih edilecektir. Kesilerin doğum esnasında yırtılma riskinin bulunması bu durumu yaratır.

Miyom operasyonlarında işin ehli bir uzman operatör güncel ve doğru ameliyat tekniklerinin kullanılmasıyla operasyonun başarı şansı maksimum düzeydedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir