Menopozlu kadınların kabusu ateş basması

ateş basması

ateş basması

Menopozun olumsuz etkileri arasında en sık rastlanan ateş basmasıdır. Ateş basması ani gelişir ve gerçekten can sıkıcı olabilir. Ateş basmasını azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Nefes teknikleri

Ateş basmasının şiddetini ve sıklığını nefes teknikleriyle azaltabilirsiniz. Yavaşça derin nefes almak hem sakinleştirici etkiye sahiptir hem de fiziksel olarak büyük bir rahatlama sağlar. En az üç defa burundan sekize kadar sayarak yavaşça nefes alın ve ağızdan sekize kadar sayarak yavaşça nefesinizi verin. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Yoga

Ateş basmasını azaltmak için yogayı deneyebilirsiniz. İyi bir uzmanla çalıştığınızda yoga pozisyonlarının faydalarından yararlanabilirsiniz. Bazı yoga pozisyonlarının vücudu soğutucu etkisi vardır. Bu pozisyonlar üzerinde çalışarak ateş basmalarını engelleyebilirsiniz.

Bitkisel ilaçlar

Bitkisel ilaçlar menopozda ateş basmasının önüne geçebilir ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar. Karayılan otu, kızıl yonca ve soya tüketerek östrojen seviyenizi yeniden dengeleyebilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz yapmak ruhsal ve bedensel sağlığı destekler. Bazen stresli durumlarda da ateş basması ortaya çıkabilmektedir. Araştırmalar egzersiz yapan kadınlarda daha az ateş basmasına rastlandığını göstermiştir. Haftanın üç günü orta seviyede bir egzersiz planı hazırlayın. 45 dakikalık tempolu yürüyüş bile ateş basmalarının önüne geçebilir.

Dengeli beslenme

Almanız gereken tüm vitamin ve minerallerin beslenme düzeninizde yer aldığından emin olun. Dengeli beslendiğinizde vücudunuz da kendini dengeleyecektir. Özellikle menopoz dönemindeki hormonal dengesizliklerin önüne sağlıklı bir beslenme planıyla geçebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir