Menopozda cinsel isteksizlik nasıl giderilir?

İlişki sorunları

Menopozda cinsel isteksizlik

Menopoz döneminde hormonların azalması ile cinsel isteğin azalması tıbbi olmaktan ziyade psikolojik etkenlere bağlıdır. Vajinada yaşanılan kuruluk çeşitli yöntemler ile giderilebilir. Ancak bu süreçte kadınların kendilerini kadınlık faaliyetleri bitmiş olarak görmeleri cinsel açıdan yetersiz kalacaklarını düşünmeleri menopozda seksi kısıtlamaktadır. Ancak menopoz kadınlığın bitmesi demek değildir. Bunun farkına vararak seksi özgürce yaşamaya devam edilebilir.

Menopoz sürecinde over hormonlarının azalması cinsel organda görünüm değişiklikleri yaşanması, diğer hormonların azalması ile yağlanma arttığı için şişmanlama eğilimi kadınların cinsel aktivitelerden uzaklaşmasına neden olmaktadır.

Menopoz döneminde cinsel yaşamı tetikleyen kuruluk , kuruluğa bağlı ağrılı cinsel ilişki , cinsel istek azalması gibi şikayetler in hormon tedavisi ve bu tedaviye ek uygun beslenme yöntemleri ile giderilmesi hatta kadının cinsel isteğinin menopoz öncesi dönemdeki aktifliğine geri dönmesi sağlanabilir. Kuruluk için vajinal fitiller kullanımı cinsel ilişkide ağrı oluşumunu engelleyecektir. Cinsel uyarıcı ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanımı uygundur ayrıca istek arttırıcı bitkisel çaylar kullanılabilir. Psikolojik destekle kadınlık sürecinizin bitmediği ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz. Ayrıca kegel egzersizleri yapmak menopoz döneminde renkli bir cinsel hayatınızın olmasını sağlayacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir