Menopoza iyi gelen besinler nelerdir? Menopozda nasıl beslenmeli?

Menopoz

Menopoza iyi gelen besinler

Hamilelik sürecindeki etkinin yarattığı psikolojik ve fiziksel değişimlerin bir benzeri de menopoz döneminde yaşanmaktadır. Kadınların cinsel yaşamlarını doğrudan değiştiren bu sürecin kolay atlatılması ve sosyal hayata etkisini minimumda tutmak doğru beslenme sistemi ile mümkün olabilir.

Vücut menopoz döneminde hormon üretimini gerilettiği için yumurtalık fonksiyonları azalmaktadır. Bu durum östrojenlerin düşmesini tetikleyerek önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için menopozda beslenmenin önemi bu noktada ortaya çıkar.

Özellikle kemik erimesi için kalsiyum alımının arttırılması gerekir. Süt ve süt ürünleri dışında yeşil yapraklı bitkilerden ve baklagillerden günlük gereken 800 mg kalsiyum ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Kalsiyum atımını arttırmamak için yüksek protein fosfor ve aşırı tuz tüketiminden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Mercimek , bezelye keten tohumu gibi besinlerden kadınlık hormonlarından bir olup östrojenle belirgin özellikler taşıyan ve östrojen azalması ile onun yerini alan bir diğer hormonunu arttırabilirsiniz. A-C ve E vitaminleri hücre yenileyici özellikleri ile ene menopoz döneminde tercih edilmesi gereken gıdalardandır. Katı yağ kullanımı yerine zeytinyağını tercih etmek ve kızartmalar yerine ızgara besinler ile öğünlerimizi zenginleştirmek kalp ve damar sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir