Menopoz sonrası idrar kaçırma için neler yapılabilir?

Menopozdaki kadın

Menopoz sonrası idrar kaçırma

Menopoz sonrası dönemde öncelikle çok doğum yapan kadınlarda görülen ancak nadiren de olsa hiç doğum yapmamış kadınlarda da izlenen idrar kaçırma sorunu sosyal hayatta kimseyle paylaşılamaması nedeniyle kadınları rahatsız etmeye devam ediyor. Tanılama sürecinden sonra çoğunlukla tedavi edilebilen özellikte olan idrar kaçırma sorununu öksürme hapşırma gülme aniden ayağa kalkma gibi durumlarda iç basıncın artması ile idrar kaçırma , aniden idrarın gelmesi ile tuvalete yetişememe sonucu oluşan idrar kaçırma ve her iki türün birlikte görüldüğü tür olarak sınıflandırabiliriz.

Rahatsızlığa neden olarak taş ve kum oluşması , mesane iltihapları , bağırsak problemleri , parkinson hastalığı gösterilebilir.

Yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile tedavi sürecinde olumlu destek sağlamanız mümkün. İdeal kiloda kalmak idrar kaçırma türlerinde her zaman olumlu bir destek sağlamaktadır. Sigara ve mesane uyarıcı etkiye sahip yiyecek ve içeceklerin kullanımı hastalığınızı tetikleyecektir. Ayrıca lif yönünden zengin gıdalarla beslenmek , kabızlığı engellemek üzere beslenme düzeni oluşturmak, egzersizi bir yaşam biçimi olarak kabul ediip yaşınız ne olursa olsun düzenli günlük egzersizlerinizi yapmak idrar kaçırma sorununa çözüm sunan yaklaşımlar olacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir