Menopoz için bitkisel çözümler

menopoz

menopoz bitkisel çözüm

Halk arasında bilindiği üzere aylık adet döngülerinin sonlanması tıbbi anlamda ise östorojen ve progesteron üretiminin azalması ile kadınlık faaliyetlerinin sonlanması menopoz olarak adlandırılmaktadır. Bu süreçte vücudun artık üretmediği hormonların vücuda dışarıdan verilmesi yaşanılması muhtemel kalp damar hastalıklarını, kemik erimesini ve menopoz döneminde görülen diğer hastalıkların engellenmesini sağlamaktadır. Ancak bu hormonların ilaç yolu ile vücuda verilmesinin bazı yan etkileri bulunur. Özellikle meme kanserini tetiklemesi kalp krizi riskinde herhangi bir olumlu etki yapmaması bireyleri ilaç kullanımından uzaklaştırmaktadır.

Doğanın sunduğu besinler aracılığı ile ilaç kullanımı olmadan menopoz dönemini rahat geçirmek mümkün. Sürecin başlangıcından itibaren bazı bitkisel terapilerle şikayetleri önleyebilirsiniz.

Soya fasulyesi kullanımı menopozun en bilinen etkisi olan sıcak basması ve terlemeyi engellediği gibi kolesterolün kontrol edilmesi be kemik yoğunluğuna olumlu etki yapacakır. Aynı şekilde melek otu olarak bilinen bitkinin kullanımı da vajinal kuruluk ve idrar kaçırmayı önler.

Gene yurtdışında sıklıkla kullanılan bir diğer bitkisel alternatif ise keşiş otu olarak bilinen Chasteberry bitkisidir. Bitki ülkemizde ticari olarak satılmaktadır.Meme sağlığı ve yumurtalıklara olumlu etki sağlar.Prolaktin hormonunu düzenleyerek denetim altında tutar. Doktorunuzun önerdiği ilaç kullanımlarına alternatif olarak bitkisel tedaviler ile menopoz dönemini rahatlıkla geçirmeniz mümkün.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir