Menopoz döneminde gece terlemeleri nasıl önlenir?

Menopozdaki kadın

Menopoz dönemi

Kadınlar menopoza girmeye yaklaştıkça vücutlarında bazı can sıkıcı değişikliklerle karşılaşırlar. Gece terlemesi de bunlardan biridir. Ciddi bir sorun olmasa da gece terlemesi moral bozucu olabilir ve bazen de soğuk algınlığına kapı açar. Alacağınız bazı önlemler ve yapacağınız bazı değişikliklerle gece terlemesinin önüne geçebilirsiniz.

B vitamini, C vitamini, magnezyum ve potasyum ve içeren günlük multivitamin takviyesi alın. Gece terlediğinizde bu vitamin ve mineralleri kaybedersiniz. Bu yüzden takviye almanız önemlidir.

Küçük bir keseye birkaç pamuk topu koyun ve üzerine lavanta yağı dökün. Gece terlemesi yaşadığınızda keseyi açın ve birkaç nefes çekin. Lavanta yağı stresi ve kaygıyı alır. Gece terlemesini azaltır.

E vitamini gece terlemesini azaltır. Bu yüzden multivitamin kullanmasanız bile en azından E vitamini takviyesi almalısınız. Önerilen doz ise 400 IU ila 800 IU’dur.

Ateş basması ve gece terlemesini azaltmak için yatağın yanında bir vantilatör yerleştirin.

Pamuklu gecelik ya da pijama giyin. İki kat giymek daha iyi olur çünkü gece sıcak bastığında üzerinizden hemen bir şey atabilirsiniz.

Eğer evde aldığınız önlemler yeterli olmazsa, bu durumda doktorunuza danışın. Doktorunuz hormonal dengesizliğinizi tedavi edecek ilaçlar önerebilir.

Menopozda değilseniz, gece terlemesinin sebebini bulmak için doktordan yardım almalısınız.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir