Menopoz döneminde cinsel isteksizlikle baş etme yolları

Cinsel sorunlar

cinsel isteksizlik

Kadınlarda cinsel isteğin olması fiziksel ve psikolojik olarak sağlığı destekler. Menopoz döneminde cinsel isteksizlik yaşamanız doğaldır. Bu durum östrojen seviyesinin azalmasından kaynaklanmaktadır.

Cinsel isteksizliğinizin giderilebilmesi için östrojen içeren hormonal ilaçlar kullanabilirsiniz, tabii ki, doktor kontrolünde. Doktorunuzla görüşerek herhangi bir hormonal ilaç kullanmanızla ilgili fikrini sorun. Kendi başınıza bu tarz ilaçları kullanmanız sağlığınızı tehdit edebilir.

Sorun belki de menopoz değil eşinizdir! Uzun yıllar süren birlikteliklerde karı kocaların birbirlerine ilgilerinin azalması normaldir. Kaybolan romantizminizi geri getirmenin belki de tam zamanıdır… İlk tanıştığınız yere gitmeniz, birlikte bir şeyler yapmanız ve cinsel oyunlar oynamanız belki de libidonuzu eskisi gibi yükseltebilir.

Menopoz kaynaklı cinsel isteksizliğiniz varsa beslenme düzeninizi gözden geçirin. B vitamini alımınızı artırın. Ayrıca vajinal bölgedeki kan dolaşımınızı artırmak için zencefil tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi de zencefille aynı görevi üstlenmiştir.

Tüm bu yolları denemenize rağmen cinsel isteksizliğiniz geçmediyse, konuyu bir terapistle çözebilirsiniz. Depresyon, cinsel isteksizliğinizin sorumlusu olabilir. Bilinçaltınızdaki inanışlar da bu duruma sebebiyet vermiş olabilir. Belki de cinselliğin sadece gençler arasında yaşanması gerektiğini düşünüyorsunuz ya da annelik veya anneannelik sizin için cinsellik barındırmayan kimliklerdir.

 

Benzer Yazılar

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir