Meme ucundan kanlı akıntı neden gelir?

göğüsMeme ucunda görülen kanlı akıntıların dağılım oranlarına göre ayrıştırılması sonucunda %50 oranında İntraduktal papillom varlığına işaret etmektedir.

İntraduktal papillom genellikle 20-40 yaş aralığında görülür. Meme başına yakın kanallar içinde gelişen ortalama 2 cm büyüklüğe ulaşan kistlerdir.Kistin durumu sadece mamografi ile tespit edilemeyeceğin ötürü ilaç vererek görüntüleme parça alınarak inceleme gibi yöntemlerle desteklenir. Kanlı akıntılar kanserin habercisi olabilirler. Ancak sadece diğer bulgularla beraber ile incelenerek kesin tanılama yapılabilir.Özellikle 50 yaşında altında iyi huylu akıntılar denilebilirken 50 yaşın üstünde görülmesi halinde kanser riski artmaktadır.

Kanlı akıntı görülen lezyonlardan bir diğeri ise meme başının altındaki süt kanallarının genişlemesi durumudur.35-60 yaşları arasında yeşil sarı kahverengi renklerinde görünen akıntı kanlı renk haline bürünecektir. Genellikle tedavi gerektirmeden ortadan kalkan bu lezyonun varlığında sıcak kompres be antibiyotiklerle tedavi sağlanır. Nadir durumlarda süt kanallarının çıkartılması da bir tedavi yöntemidir.

Kanlı akıntıların dikkatle izlenmesi kanser süreçlerinde etkili bir yöntem olmaktadır. Kitlelerin varlığı ve diğer bulgular ile birlikte ilerleyen dönemlerde kansere dönüşme riski bulunan dokular meme bütünlüğü bozulmadan çıkartılarak kanserin risk faktörü düşürülmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir