Meme kanserini önlemek sizin elinizde

meme kanserine önlemMeme kanseri riski kontrol edilebilen faktörler ve edilemeyen faktöreler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaş faktörü, kalıtsal öyküler, hormonel takviyelerin yan etkileri, diğer memede kanser görülmesi, iyi huylu meme hastalıklarının kanseri tetiklemesi kontrol edilemeyen riskleri oluşturmaktadır.

Yaşam tarzınızda ki tercihleriniz ise kontrol edilebilir risk grubuna dahildir. Alkol kullanımı, dengeli beslenilmemesi, şişmanlık, sigara ve doğum kontrol haplarının sürekli kullanımı kanser riskini artırmakta ve bunlar müdahale edilebilme özellikleri sayesinde bireyler tarafından ortadan kaldırılabilmektedir.

Erken teşhis tüm kanser tiplerinde olduğu gibi meme kanserinde de tedavideki başarı şansını artırır. Erken dönemde meme kanseri gizli ilerler ancak bazı bulgularda uzman kontrolüne başvurmak kanser tedavisinde başarı faktörünü olumlu etkileyecektir. Ele kitle gelmesi, koltuk altlarında görülen şişlikler, meme ucu akıntılarının varlığı dokuda değişiklik göğüste çöküntü gibi bulgularda vakit kaybetmeden doktorunuzla irtibata geçmeniz önerilmektedir. Tespit edilen kanserin bölgeden komple çıkartılması, göğüsün tamamen alınması ilaç, ışın tedavileri ve hormon tedavileri ile kitlelerin yok edilmesi gibi tedavi yöntemleri kanserin gelişimine göre tercih edilecek başarı oranı artırılacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Meme kanserini önlemek sizin elinizde için 1 cevap

  1. Aydan Guler der ki:

    Uzun süreli progesteron kullanımı ile adet düzenlenmesi meme kanseri riskini artırır mi?
    Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir