Meme kanseri nasıl önlenir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Meme kanserini engelleme

Meme kanseri nasıl önlenir

Meme kanserinin en başta gelen risk faktörü kadın olmaktır. Yaşın ilerlemesi ile risk artsa dahi genç bir nüfusa sahip olmamız neticesinde 30 yaş üstündeki kadınların düzenli kontrollerini yaptırarak erken teşhis sürecini başlatmaları çok büyük önem taşımaktadır. Östrojenin uzun süreli vücutta salgılanması durumu kanserin gelişimini hızlandırmaktadır. Özellikle erken yaşta regl olup geç yaşta menopoz sürecinde giren kadınların meme kanseri riski daha yüksektir.30 yaşının altında doğum yapmak ise meme gelişimini olumlu yönde etkilediği için risk faktörü bu gruplarda düşmektedir.

Özellikle alkol kullanımı vücuttaki östrojen seviyesini arttırdığında meme kanserini tetikleyici özelliğe sahiptir. Meme kanserini günümüz şartlarında tamamen engellemek zordur. Yaşam şartlarının getirdiği stres birçok hastalığa ana ekten olduğu gibi meme kanserinin oluşması için uygun zemini hazırlamaktadır. Yine de kişisel olarak alacağınız bazı önlemler ile meme kanserini önleyebilirsiniz. Erken yaşta doğum yapmak yukarıda da belirttiğimiz gibi meme gelişim sürecini olumlu etkiler. Vücudun ürettiğinin dışında ekstra östrojen alımını engellemek, düzenli sporla kilomuzu dengede tutmakla beraber yağ ve alkol alımını azaltmak taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık verip vitaminlerle desteklemek meme kanserini önlemede alınabilecek önlemler arasındadır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir