Meditasyon girmeyen eve doktor girer

Meditasyon

Meditasyon

Son yıllarda çokça duyulan uygulama merkezleri açılan meditasyonun hayatınıza kattıkları azımsanmayacak ölçüde. Pazardan aldım bir  tane eve geldim bin tane olarak nitelendirebileceğimiz bu kolay uygulanabilir ruhsal ve fiziksel  şifa kaynağını iş yaparken, yoğun stres altındayken, herhangi bir hastalığın etkilerini azaltmak için birkaç dakikanızı ayırarak uygulamanız mümkün.

Latince’de derin düşünme olarak adlandırılan meditasyon kelime anlamı olarak zihni denetim altına almayı ifade ediyor. Günümüzde de birçok hastalığın kaynağının stres altında kalan beynimiz olduğunu düşünürsek aslında beyinsel gücümüz ile tüm hastalıkları en baştan engellememiz meditasyonla mümkün olabilir.

Meditasyon teknikleri oldukça geniş olduğundan detaylı araştırma gerektirmektedir. Ancak faydalarına değinerek araştırmalarınızı derinleştirmeye yardımcı olmak isteriz.

Spor egzersizlerinin bedeninizi şekle sokması gibi yapacağınız meditasyonel egzersizlerle beyninizi şekle sokabilirsiniz. Meditasyon sonrasında hafıza konsantrasyon ve algıları geliştiren yüksek değerli gama beyin dalgaları daha fazla üretebilirsiniz. Bu durum zeka kapasitenizi ve öğrenme seviyenizi arttıracaktır.

Meditasyonla günlük sorunlar karşısında tercih ettiğiniz savaşma ya da kaçma tepkilerini rahatlama tepkileri ile değiştirebilir ve stresin etkilerini azaltabilirsiniz. Araştırmalara göre meditasyon yapanlarda stres hormonunun daha az salgılandığı tespit edilmiştir. Günümüzde stres kan basıncının artması ile beraber koroner kalp hastalıkları, sindirim bozuklukları, şeker hastalığı ve birçok ciddi hastalığa kapılarını açmaktadır.

Meditasyonla kas gruplarınızı çalıştırabilir ve sizi yemek yemeye ve dolaylı yoldan obeziteye sevk eden çok yemek yeme güdülerinizi durdurabilir ve kilo almanızı engelleyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir