Mantar enfeksiyonuna karşı yapabilecekleriniz

Vajinal hastalık

Mantar enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu, vücutta bulunan mantarların çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle mantar enfeksiyonuna sebep olan candida albicans adlı bir organizmadır. Bazen yanlış giyinme tercihleri, hamilelik, diyabet ve bazı ilaçların yan etkileri olarak gelişir. Size mantar enfeksiyonundan korunmak için bazı yollar önereceğiz.

Duş aldıktan sonra, havuza ya da denize girdikten sonra vajinal bölgeyi iyice kurulayın. Uzun süre vajinal bölgenin ıslak kalmasını engelleyin. Nemli ortam mantarın çoğalmasını destekler.

Mantar enfeksiyonundan korunmak için sentetik iç çamaşırları kullanmayın. Polyester ve naylon iç çamaşırları mantara sebep olur. Özellikle külot, çorap ve dar kıyafetleriniz pamuklu olmalıdır.

Kullandığınız tuvalet kağıtlarını vajinadan rektuma doğru hareket ettirin. Rektumda bulunan mayaların vajinaya geçmesini engellemiş olursunuz.

Adet döneminizde parfümsüz pedleri tercih edin. Kullandığınız tuvalet kağıtları da renkli olmamalıdır. Renkli tamponlar ve pedler kullanmaktan kaçının. Bu ürünler vajinanın tahrişine sebep olabilir. Ayrıca pedinizi mümkün olduğu kadar sık değiştirin.

Kirlenme için sık sık bezini kontrol edin. Nemli bir ortamda maya büyümesini teşvik eder.

Vajinanın içini suyla temizlemekten kaçının. Su, vajinanın ph seviyesini bozar. Bu da mantarların üremesini kolaylaştırır.

Probiyotik yoğurt tüketin. Probiyotik yoğurttaki bakteriler mantar enfeksiyonuna karşı sizi koruyacaktır. Şeker tüketimini azaltın. Vücudunuzdaki kan şekerinin artışı mayaların hızlı çoğalmasına neden olur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir