Leep konizasyonun yan etkileri nelerdir?

Rahim bölgesi

Leep konizasyon işlemi

LEEP, döngü elektro eksizyon prosedürü olarak çevrilebilir. Leep konizasyon tedavisinde yüksek frekans jeneratörüne bağlı olan bir kablo devresi kullanır. Serviksteki anormal dokuyu ortadan kaldırmak için bu yöntem uygulanmaktadır. Leep konizasyon tedavisinde hedef alınan alanın çevresinde çok az miktarda hasar meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte leep konizasyon tedavisinin farklı yan etkileri de oluşabilmektedir.

Leep konizasyon işleminin olası yan etkileri

Leep konizasyon işlemi sırasında oluşan yan etkiler

İşlem sırasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Enjeksiyon anında hafif bir acı ya da kramp hissi duyulabilir. Lokal anesteziden dolayı kalp atışında hızlanma da meydana gelir ki işlemin en yaygın yan etkisi de budur.

İşlem sırasında ağrı ya da acı duyulmaz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuza hemen söyleyin.

Leep konizasyon işlemi sonrasında oluşan yan etkiler

Leep konizasyonun yan etkileri arasında, işlemi takip eden birkaç gün boyunca koyu kahverengi akıntı ve koku oluşabilir. Ayrıca kramplar da sık rastlanan yan etkilerden biridir.

Aşırı adet kanaması ve pıhtılaşma, şiddetli sancı, ateş yükselmesi ve akıntı gibi beklenmedik durumlar ortaya çıkarsa, doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Leep konizasyon işleminin riskleri

Leep konizasyonun sonucunda herhangi bir komplikasyon oluşması nadirdir. Tedavinin riski de azdır. Komplikasyonlar arasında aşırı adet kanaması, pıhtı, yüksek ateş ya da enfeksiyon yer almaktadır.

Leep konizasyon sonrasında serviks bölgesi tam olarak iyileşmeden cinsel ilişkide bulunulduğunda pelvik bölgesinde enfeksiyon meydana gelebilir.

Leep konizasyon işlemi sonrası riskleri engellemek için

Leep konizasyonun yan etkilerini önlemek için işlemi takip eden bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmeyin ve ağır yük kaldırmayın. Ağrıları gidermek için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Yine bir ay boyunca tampon kullanmayın çünkü enfeksiyon riskiniz artar.

Leep konizasyonun faydaları nelerdir

Leep konizasyon acısız bir işlemdir. Hastane ortamında gerçekleştirilir. Hastanın günlük yaşamına dönmesi için bir gün yeterlidir. Anormal dokuları ortadan kaldırmak için uygulanan en hızlı yöntemdir.

 

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir