LEEP konizasyon nasıl yapılır riskleri var mıdır?

Kadın üreme organı

Leep konizasyon riskleri

LEEP konizasyon, anormal servikal hücre büyümesini tedavi etmek ve bu anormal hücreleri test etmek için kullanılır. İşlem sırasında anormal dokular ortadan kaldırılır. Her tedavi yöntemi gibi leep konizasyon sonrasında da çeşitli yan etkiler gerçekleşebilmektedir.

LEEP konizasyon nasıl yapılır?

LEEP konizasyon sırasında lokal anestezi kullanılır. Servikal bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Bazı durumlarda ise doktor gerekli görürse genel anestezi uygulanabilir. Leep konizasyon için hasta sırtüstü yatar ve bacaklarını üzengiye yerleştirir. Doktor, spekulum kullanarak rahatça servikse ulaşır. Anormal dokunun görünür hale gelmesine yardımcı olan bir sıvı serviks bölgesine uygulanır. Vajinaya ince bir elektrik yüklü tel yerleştirilir. Bu tel anormal dokuyu elektrik kullanarak kaldırır. Doku kaldırıldıktan sonra, herhangi bir anormal hücre olup olmadığın kontrol etmek için test uygulanır. Leep konizasyon tamamlandıktan sonra serviks bölgesine ilaç uygulanır ki işlem sonrası oluşan kanama rahatlasın.

Leep konizasyonun yan etkileri

En sık rastlanılan yan etkisi olan ağır kanama işlem yapıldıktan sonraki 21 günde görülür. Kanamayı durdurmak için kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur.

Bir diğer yan etki de hastanın ilerleyen dönemlerdeki gebeliğiyle ilgilidir. Prematüre doğum olabilir veya bebek normalden zayıf dünyaya gelebilir.

Bazı kadınlarda rahimde daralma görülür ki bu çok nadirdir. Bu daralma, menstruasyon sorunlara neden olabilir. Ayrıca bazı kadınlar vajinanın darlığından dolayı zor gebe kalır. Enfeksiyon riski leep konizasyon sonrasında her kadın için mevcuttur. Enfeksiyon en çok leep konizasyon sonrası 48 saat içinde ortaya çıkar. Tüm bu yan etkiler en sık rastlanılanları olsa da çoğu kadında ortaya çıkmazlar.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir