Leep konizasyon işlemine kendinizi nasıl hazırlamalısınız?

Leep konizasyon işlemi

Leep konizasyon işlemi

Leep konizasyon işlemi serviksteki anormal dokuların ortadan kaldırılması için düşük voltajlı elektrik akımıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastane ortamında bu uygulamanın yapılması gerekir. Leep konizasyon işlemi hasta açısından basit bir prosedür değildir ve hem fiziksel olarak hem de duygusal olarak hastanın kendini hazır hissetmesi gerekir.

Leep konizasyon işlemi hakkında araştırma yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alırsınız. Aklınıza gelen her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin.

Leep konizasyon işlemi için regl günlerinizin dışında bir gün ayarlayın. Adet döneminde bu işlemin yapılması doktorun işini zorlaştıracaktır.

Uygulamadan önceki iki gün boyunca cinsel ilişkiye girmeyin. Ayrıca yine iki gün boyunca aspirin ya da aspirin tabanlı bir ilaç kullanmayın.

Leep konizasyon işlemi için refakatçiye ihtiyacınız olacaktır. Leep konizasyon yaptırdığınız gün sizi eve götürmesi ve ertesi gün de sizinle ilgilenmesi için bir yakınınızdan yardım isteyin.

İşlemi takip eden 30 gün boyunca cinsel ilişki, tampon kullanımı, ağır kaldırma, sıcak duş ve banyodan kaçınılması gerekmektedir. Enfeksiyon riskinizi minimuma indirebilmek için tüm bu saydıklarımızdan uzak durmalısınız.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir