Leep konizasyon işlemi sonrası hamile kalınabilir mi?

Hamilelik

Leep konizasyon sonrası hamilelik

Leep konizasyon işlemi servikal displazi tedavisinde uygulanan cerrahi bir işlemdir. Hasta, lokal anestezi altındayken leep konizasyon işlemi gerçekleştirilir. Çoğu kadın işlem sonrasında bebek sahibi olabilmektedir.

Leep konizasyon işlemi sonrasında bazı kadınların vajinasında daralma veya servikslerinde yara oluşumu görülür. Meydana gelen bu durumlar gebe kalmayı zorlaştırabilmektedir. Bazı kadınlarda ise servikste kısalma meydana gelir ki bu da erken doğum riskini artırmaktadır. Dolayısıyla doktorlar gebelik sırasında yatakta dinlenmeyi tavsiye edebilmektedir.

Leep konizasyon işleminin ardından bazı kadınlarda hafif kanama görülebilir. Böyle bir durumda tampon kullanmadan evvel birkaç hafta beklenmesi gerekir. Ayrıca cinsel ilişkiye girmek de enfeksiyon riskini artıracağından, işlemi takip eden bir ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Doktorunuz leep konizasyon işlemini tavsiye ederse, ileriki dönemlerde çocuk sahibi olma isteğinizi paylaşın. Bu konuda potansiyel riskleri öğrenin ve diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi isteyin. Yapılan araştırmalar leep konizasyon işleminin gebelik için risk teşkil ettiğini göstermektedir. Bu risk her ne kadar düşük olsa da yine de vardır. Leep konizasyon öncesinde kriyoterapi, koni biyopsi ve lazer tedavisi seçeneklerini araştırarak doktorunuzdan bilgi alın. Servikal displazi için bu tedavi yöntemleri de fayda etmektedir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir