Kürtaj hamile kalmaya engel olur mu?

Kürtaj sonrası

Kürtaj hamile kalmaya engel mi

Halk arasında kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olarak bilinmektedir. Ancak geniş anlamda kürtaj jinekolojik yada hamilelik sorunlarında tercih edilmesi zorunlu bir eylemdir.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması dışında boş gebelik (Sadece gebelik kesesinin oluşması durumu ) mol gebelik (Gebelik materyalinin anormal çoğalması),anormali gebelik (bebeğin gelişiminin anormal ilerlediği sakatlık durumu) , anne karnında bebeğin ölmesi , düşükten sonra rahimde kalan parçanın temizlenmesi , bebek eşinin doğum sonrası rahimde kalması , kanser şüphesi ya da dış gebelik tanılaması gibi durumlarda biyopsi uygulanması gibi nedenlerle jinekolojik durumlarda kürtaj kullanılmaktadır.

Kürtaj cerrahi bir operasyondur bu nedenle her zaman risk unsuru barındırır. Başlıca görülen riskler kanama , rahmin delinmesi , enfeksiyon , parça kalması , rahimde yapışıklık görülmesi olarak maddeleyebiliriz.

Halk arasında inanılan genel kanının aksine her ne sebeple olursa olsun kürtaj durumu gebeliğe engel bir durum değildir. Kürtaj hijyenik koşullarda uzman bir doktor tarafından yapıldığı takdirde farklı komplikasyonlar görülmeyecektir. Kürtaj sonrasında başka bir engel hastalık durumu yoksa bir sonraki ay adet görmeden dahi yumurtlama sonrası hamilelik durumu oluşabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir