Kronik vajinismusun nedenleri nelerdir? Kronik vajinismus nasıl çözülür?

Vajinismuslu kadın

Kronik vajinismus

Birçok kadın vajinismus hastalığının farkına erken varıp yardım alırken, birçoğu ya sorunu fark etmede ya da tedavi olmakta geç kalabiliyor. Bazıları da uzun süre tedavi görüp sonuç alamıyor.

Eğer vajinismus tedavisi olup hatta tedaviyi birkaç kez deneyip yine de vajinismusu yenemediyseniz, kronik vajinismus olduğunuzu düşünerek umutsuzluğa kapılmamalısınız. Burada ilk yapılması gereken şey nedeni belirlemektir.

Yanlış terapistle çalışmak

Peki vajinismus tedavisinde neden başarısız olunur? Bu noktada akla ilk gelen terapist ya da doktorun başarısız olduğudur. Esasen konuyla ilgili ne hasta ne de terapist suçludur. Çoğu psikolojik rahatsızlığın tedavisinde hasta doktor arasındaki güven ve enerji bütünlüğü önemlidir. Bu durum sadece vajinismus için geçerli değildir. Psikologların da hemfikir olduğu nokta şu ki eğer tedaviden ilk üç ay içerisinde olumlu yanıt alamazsanız, farklı bir psikologla görüşmeniz gerektiğidir.

Umutsuzluk ve karamsar düşünceler

Kronik vajinismus vakalarında ilk yapılması gereken doktor ya da psikoloğun değişmesi değildir. Öncelikle hastalığı yenmek için moralinizi iyi tutmalı, karamsarlığa düşmemelisiniz. Kanser gibi ölümcül hastalıkların bile olumlu düşünce sayesinde iyiye gittiği unutulmamalıdır. Kabullenmeniz gerekir ki vajinismus tedavi edilebilir. Çoğu vajinismuslu kadın bu sorunun asla düzelmeyeceğine inanır. Hatta vajinismus başarı hikayelerini okuduğunuzda her kadının “Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz.” Dediğini okursunuz. Bunun sebebi aynı karamsarlığa onların da düşmüş olmasıdır. Aradaki tek fark vajinismusu yenen kadınlar kendilerini bir şekilde bu karamsarlıktan kurtarır. Ben asla yapamam demek yerine yapmaya niyet etmelisiniz. Başarı hikayelerini okuyun. O kadınlar da sizin geçtiğiniz yollardan geçti ve daha da önemlisi sizin hissettiklerinizi hissetti. Dolayısıyla tedaviyi hiç denememiş olsanız da onlarca kez tedavi olup vajinismustan kurtulamamış olsanız da umutsuzluğa kapılmamalı, vajinismus hastalığınızın bir gün tarih olacağına inanmalısınız.

Parmak egzersizlerini yapmamak

Terapi gördüğünüzde belki terapistiniz parmak egzersizlerini gerekli görmeyecektir. Ancak gerekli gördüğü durumlarda parmak egzersizlerini düzenli olarak yapmanız gerekir ki psikolojik olarak öncelikle terapistiniz sizi parmak egzersizlerine hazırlayacaktır. Vajinanıza bakabilmeniz ve dokunabilmeniz parmak egzersizlerinin ilk aşamasıdır ve bu aşamalar geçilmeden parmak egzersizlerine geçilmez. Ayrıca vajinismus tedavisinde verilen ev ödevleri sadece parmak egzersiziyle sınırlı kalmaz. Çiftlere dokunma, bireysel olarak kegel egzersizleri vs. gibi farklı egzersizler vardır. Kronik vajinismuslu kadınların tedavi sürecine baktığımızda çoğu kadının parmak egzersizlerini yapmadığını, verilen ev ödevlerine sadakatle devam etmediğini görürüz. Bu da aslında tedavide terapiste karşı dürüst olunmadığının işaretidir çünkü kendinizi hazır hissetmeden terapistiniz size parmak egzersizi tavsiye etmeyecektir.

Tedaviyi yarım bırakmak

Bazen yukarıdaki nedenlerin sonucu olarak, bazen beklenmedik hamileliklerden dolayı bazen de farklı sebeplerden dolayı tedavi yarım kalır. Böylece vajinismus, tedaviye başlanıldığı haline geri döner. Tedavi sürecindeki ilerlemeler yerini kronikleşen vajinismusa bırakır.

Yanlış tedavi yolları denemek

Toplumumuzda cinsellik tabu olduğundan cinsellikle ilgili ve cinsel hastalıklarla ilgili yeterli bilgiye sahip olamayabiliyoruz. Bu da cinsel hastalıkların fark edilmesini ve hatta fark edilse bile çözüm arayışına gidilmesine engel oluyor. Vajinismus sorunuyla cebelleşen her kadın terapi dışında çoğu yöntemi dener. Cinsel terapi dışındaki vajinismus tedavi yollarını aramak gereksizdir ve hastalığı kronik hale getirebilir.

Alkol alarak cinsel ilişki denemek, lokal ya da genel anestezi altında cinsel ilişkiye girmek ve kızlık zarını aldırmak gibi yöntemler vajinismusu kronik hale getirir. Vajinismusun nedeni psikolojik olduğu için bu gibi yollar işe yaramaz.

Vajinismusta pelvik kaslarının kasılması bilinçaltının koruma mekanizmasından kaynaklanır. Dolayısıyla bilinciniz kapalı olsa da bilinçaltınız asla uyumayacaktır. Anestezi altında cinsel ilişki kadının bilinçli onayıyla olmadığından bilinçaltında tacize uğradışı gibi algılanabilir. Bu da sorunu daha beter hale getirir. Sarhoş olmanız, bilinçaltınızın devre dışı kalacağı anlamına gelmez. Sarhoş olup cinsel ilişkiye girmeyi deneyen kadınlar, bilinçliyken verdiği tepkileri verirler.

Eşin ya da partnerin destek olmaması

Yalnız erkekler değil bu konuda çoğu kadın da aynı yanılgı içinde. Sanılanın aksine vajinismus erkeğin de kadının da müşterek sorunudur. Vajinismus tedavisinde partnerin oynadığı rol kilit noktadır. Kadınlar erkeklerin yeteri kadar empati kurmadıklarını ve kendilerine anlayışlı yaklaşmadıklarını düşünebilir fakat soruna erkeğin açısından baktığımız da onun da bu sorun karşısında gerçekten olumsuz etkilendiğini görebilirler. Cinsel ilişki sırasında sürekli itilen erkek kendisini istenmeyen, arzulanmayan ve korkulan biri olarak görür. Dolayısıyla kendi durumunuzu eşinize ya da partnerinize izah ederken bu yanılgılara da açıklık getirmelisiniz. Bu yanılgıların altında kalan erkek sorundan kaçmayı, sorunu kendisi kaldıramayacağı için eşinin üzerine atmayı ve cinsellikten uzaklaşmayı seçebilir. Erkeklerin terapiye katılması önemlidir ancak terapiye katılmasalar bile manevi olarak eşlerini desteklemeli ve egzersizlere yardımcı olmalılar. Kronik vajinismustan mustaripseniz ve eşinizin hiçbir desteğini görmediyseniz başarısızlığı da tek başınıza yüklenmeye kalkışmayın. Unutmayın ki bu durum her iki tarafı da olumsuz etkiliyor ve tek taraflı çabayla başarıya ulaşmak gerçekten çok zor.

Vajinismusun kendiliğinden düzelmesini beklemek

Vajinismuslu kadınlar sorunla yüzleşmekten kaçınmaya eğilimlidir. Kendilerine buldukları bahaneler de çoğu kez işe yarar. Bu bahanelerden en çok kullanılanı da sorunu zamana bırakmaktır. Zamanla her şeyin düzeleceğine inanan çiftler gitgide birbirlerinden uzaklaşır ve yalnızlaşır. Bu da yeni bahaneler üretilmesine kapı açar. Eşimi arzulamıyorum, eski heyecanımız yok, cinsel isteğim kalmadı gibi türlü bahaneler birbirini takip eder. Baki kalan ise kronikleşen vajinismustur. Bu yüzden sorunu ertelemek yerine üzerine gitmek boşa gidecek tüm o zamanları mutlu geçirmenizi sağlayabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Vajinismus makaleleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kronik vajinismusun nedenleri nelerdir? Kronik vajinismus nasıl çözülür? için 2 cevap

  1. Elif der ki:

    Doktora gitmeden çözemezmiyim çok zor durumdayım lütfen yrdım edin :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir