Kronik hale gelen vajinal enfeksiyon

Ağrı

Kronik vajinal enfeksiyon

Vajinal enfeksiyon, vajinada bulunan bakterilerin dengesiz bir şekilde artmasından kaynaklanır. Vajinadaki bakteriler vulva ve vajina içerisinde iltihaplanmaya sebep olur. vajinal enfeksiyon en azından yılda dört kere tekrarlanmışsa kronik hale gelmiş demektir. Vajinal enfeksiyonların en sık rastlanan üç tanesi vajinit, candida mantar enfeksiyonu ve trikomonastır. Neyse ki, bu enfeksiyonlar tedavi edilebilirler.

Vajinal enfeksiyon belirtilerinde ne yapmalı?

Vajinada ağrı, kaşıntı ve tahriş, kötü koku, anormal akıntı, cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma ve adet dönemi sırasında yanma gibi vajinal enfeksiyonlar ile ilişkili belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz doğru teşhisi koyarak vajinal enfeksiyonu tedavi etmek için doğru ilaçları reçeteleyecektir.

Doktorunuz yaşadığınız belirtiler, mevcut sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar ve cinsel yaşamınızla ilgili sorular soracaktır. Ayrıca vajinal ve pelvik alanların incelenmesi de gerekebilir. Akıntı örneği alarak, vajinal enfeksiyonunuz için teste tabi tutabilir.

Kronik vajinal enfeksiyonunuz varsa evde neler yapabilirsiniz?

Kronik vajinal enfeksiyon tedavisinde yoğurt

Yoğurt yiyin. Yoğurt, vajinal enfeksiyona neden olan mantar ve bakterileri yok eden bir bakteri içerdiğinden mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılabilir. Yoğurt yemek vajinal enfeksiyonun tedavisine yardımcı olabileceği gibi gelecekteki olası enfeksiyonları önleyebilir. Ayrıca vajina etrafına yoğurt uygulayabilirsiniz.

Kronik vajinal enfeksiyon tedavisinde sarımsak

Sarımsak, vajinal mantar enfeksiyonları kurutmak için kanıtlanmış başka bir etkili anti-mantar madde içerir. Aktarlardan alabileceğiniz sarımsak hapları işinizi görecektir fakat yine de en sağlıklısı bol bol sarımsak tüketmektir.

Kronik vajinal enfeksiyon tedavisinde kızılcık suyu

Kızılcık suyu vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ev ilaçlarından biridir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de işe yarar. Kızılcık suyu idrardaki PH seviyesini azaltarak, bakterilerin yaşamını sürdürmesine engel olur.

Kronik vajinal enfeksiyon tedavisinde çay ağacı yağı

Vajinal bölgeye seyreltilmiş çay ağacı yağı uygulayın. Çay ağacı yağı vajinal mantar enfeksiyonları gibi mantar enfeksiyonları ortadan kaldırmakta etkilidir. Doğrudan vajina içine seyreltilmiş çay ağacı yağından birkaç damla koyun ya da bir tampon üzerine birkaç damla uygulayarak tamponu vajina içine yerleştirin. Bu tedavi seçeneği, güvenlidir ve doktorlar ve eczacılar tarafından önerilmektedir. Ancak bilmelisiniz ki sulandırılmamış çay ağacı yağı vajinada yanmaya ve ek tahrişe neden olabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir