Kötü huylu yumurtalık kistinin belirtilerini ihmal etmeyin

Rahim

Kötü huylu yumurtalık kisti

Kanser, anormal hücrelerin büyümesi ve çoğalmasıyla meydana gelir. Büyüyen hücreler; kist, tümör, habis diye adlandırılabilir. Kanserli yumurtalık kistleri, vajina ve yumurtalıkların işleyişini olumsuz yönde etkiler. Bu etkiler yavaş yavaş başlar ve gelişir. Bu yüzden yumurtalık kanserinin erken teşhisi, belirtilerden anlaşılarak çok zor yapılır. Dolayısıyla düzenli jinekolojik kontrol, yumurtalık kanserinin erken tanısı için önemlidir.

Kanserli büyüyen bir kist genellikle, kistin bulunduğu bölgeye yakın olan organlarda basınç oluşturur. Bu da karın bölgesinde bazı problemlerin oluşmasına neden olur.

Yumurtalık kanseri, bağırsak ve mide sorunlarıyla kendini gösterebilir. Kusma, kabızlık gibi… Ayrıca idrarla ilgili problemler de oluşur.

Yumurtalık kanseri, metabolizmayı hızlandırır. Metabolizması hızlanan kadınlar çok yemek yese bile kilo almayacak, kilo kaybetmeye devam edecektir.

Endometrial bölgede kanama oluşması da yumurtalık kanserinin belirtileri arasında bulunuyor.

Eğer bu belirtilerle karşılaşırsanız, vakit kaybetmeden bir jinekologla görüşmeniz gerekir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir