Konjenital uterin anomali hafife almayın

Konjenital uterin anomali

Konjenital uterin anomali

Doğuştan gelen rahim anormali durumu tıp dilinde Konjenital uterin anomali olarak isimlendirilmektedir. Embriyonun ana rahmindeki gelişim süreci ilerde yaşanacak anomalileri oluşturmaktadır. Bu anomalilerin rahim içini etkileyip tedavi edilmemesi bireyin yaşayacağı doğum ve hamilelik süreçlerini zorlaştırabilir, hamileliklerin sonlanmasına neden olabilir.

Korjenital Uterin anomalileri bölmeli rahim, iki ayrı köşeli rahim, kalp şeklinde rahim, T şeklinde boşluğa sahip rahim, çift rahim yada tek köşeli rahim şeklinde oluşabilir.

Korjenital problemlerinde tedavi edilmemesi durumunda oluşabilecek en başta gelen komplikasyonlar hamilelikte düşük, infertilite (Kısırlık) , tekrarlayan hamilelik kayıpları, erken doğum, doğumda bebeğin tersten gelmesi , anne karnında ölüm, amniyon suyunun erken boşalması olarak örneklendirilebilir.

Rahim anomalileri genellikle sezaryen sırasında tesadüfen görülmektedir. Anomalilerin rahim içine etki etmemesi durumunda bebek gelişiminde olumsuz bir durum oluşmayacaktır. Gebeliği etkileyecek boyutta anormali olması halinde operasyon yapılması gerekecektir. Rahim şeklinin düzeltildiği bu cerrahi müdahale metroplasti operasyonu olarak adlandırılmaktadır.Yine bir rahim anomalisi olan rahimde perde varlığında ise cerrahi histeroskopi ile perdenin rahim bölgesinden çıkartılması çözüm sunacaktır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir