Kolposkopi kısırlık nedeni olabilir mi?

Kolposkopi

Kolposkopi kısırlık nedeni mi

HPV enfeksiyonlarında rahmin vulvanın yada vajinanın herhangi bir bölgesinde anormallik görülmesi sonrası bu bölgenin maksimum 12 cm kadar büyütülerek incelenmesi ve biyopsi alınması işlemine kolposkopi adı verilmektedir. Özellikle kanser vakalarının erken teşhisinde hayati önem taşıyan koposkopi uygulamasında küçük parçalar dahi görüntülenerek tedavi süreçleri hızlandırılmaktadır. İşlem sırasında normal dokular ile olmayan dokuların ayrıştırılabilmesi için %5’lik oranda asetik asit solüsyonu dökülerek görüntüleme netleştirilir ve normal olmadan dokulardan biyopsi için parça alımı çok rahat sağlanır. Eğer uygulama uzun sürecekse asetik asit 5 dakika aralıklarla sürülerek işleme devam edilir.

Kolposkopi görüntülemenin işlem sonrasında hafifi kasık ağrısı lekelenme boyutunda kanamalar ve enfeksiyon haricinde bilinen bir yan etkisi yoktur uygulanması çok kolaydır.İşlem sırasında ağrı duyulmadığı için genel yada lokal anestezi kullanımına gerek yoktur.

Kolposkopi sırasında uygulanan asetik asit solüsyonu dokulara zarar vermeyecek nitelikte ve biyopsi yapılması halinde alınacak parçalar çok ufak olacağından rahim ağzına zarar vermez.Parça alımı sonrası doku kendini yenileyecektir.Herhangi bir kısırlık durumu bu nedenle görülmeyecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir