Kız çocuğuna adet görmeyi nasıl anlatmalısınız?

Kız çocuğu ve annesi

anne kız

Anne babalar en çok cinsellik ve ergenlikle ilgili konuları çocuklarıyla konuşmaktan çekinir. Her ne kadar sizin için zor olsa da bu konuları konuşarak onu geleceğe güvenle hazırlamak sizin göreviniz. Adet süreci ile ilgili hiçbir bilgi sahibi olmayan genç bir kız, ilk adetinde büyük sıkıntı yaşayacaktır.

Her şeyi açık açık anlatmak belki de istediğiniz sonucu vermeyecektir. Bu yüzden biraz da bilimsel konuşmanızda fayda var. Örneğin görsellerden yardım alabilirsiniz. Rahimim iç kısmı ve çalışma prensipleriyle ilgili bilgi vermeniz önemlidir. Böylece konuyu idrak edebilmesi daha kolay olacaktır. Yumurtanın oluşumu ve ardından rahimden atılması ve kanamanın nereden geleceğini kızınıza öğretin. Cinsellik hakkında kızınızla konuşun. Tabii ki detaylandırarak anlatmanıza gerek yok ancak doğum ve üreme sistemleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Regl döneminde günlük yaşamında hiçbir şeyin değişmeyeceğini, yüzme gibi sporlar da dahil olmak üzere tüm aktivitelere katılabileceğini eklemeyi unutmayın. Çünkü bilmedikleri bir fiziksel değişim yaşayacakları için hali hazırda endişeli olan kızınızın aklına gereksiz soruların takılmasını önlemek önemlidir. Kızınızın aklına herhangi bir soru takılıp takılmadığı sorun. Soracağı her sorunun yanıtını bilemeyecek olabilirsiniz. Böyle bir durumda ona konuyu net bilmediğinizi söyleyin. Konuyla ilgili bilgi edinip kızınıza tekrar bilgi verin.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir