Kısırlığı gidermek için beslenme önerileri

Beslenme

Kısırlığı gidermek için beslenme

Yaşamımızda tercih ettiğimiz şeyler sağlığımıza doğrudan etki eden özellikler taşımaktadır. Sosyal hayatımız iş yaşamımız beslenme düzenimiz, alkol ya da sigara kullanımımız kimi zaman istenmeyen sonuçlar doğuracak kadar sağlığımıza etki etmektedir.

Hatalı beslenme düzenine sahip olmak uzun dönemde kısırlığı tetikleyen bir unsurdur. Hem kadın hem de erkek için kaliteli döllenmeyi oluşturmak açısından beslenme tercihlerinin özenle seçilmesi gerekir.

Hareketsiz bir yaşam sürme, stres altında bulunma, aşırı yemek yeme sonucu ile oluşan aşırı şişmanlık, şekerli ve kafeinli gıdaların sıkça ve aşırı miktarlarda tüketilmesi, sigara kullanımı sperm ve yumurta kalitesini doğrudan etkilemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sebze meyve lifli gıda kaliteli karbonhidrat tüketilmesi, folik asit içeren haplar vasıtasıyla vücuda demir alımını doğru ölçüde sağlayan kadınların hamile kalma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Özellikle işlemden geçen yağların ve doğal gıdaların işlenmesi ile oluşan besin maddelerinin kullanımı insülin hormonunu etkilediği için yumurtalamayı düzensizleştirmekte bunun sonucu kısırlığa neden olduğu öngörülmektedir. Özellikle kızartma ve türevlerinden uzak durulması bile gebelik şansını yükselten bir faktördür.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir