Keratokonus nedir? Ameliyat gerektirir mi?

Göz kaşıntısı

Keratokonus

Keratokonus hastalığının oluşmasındaki birincil neden genetik faktörlerdir. Ailede keratokonus görülmesi sonraki kuşaklarda da ortaya çıkma riski artacaktır. Alerjik gözlerde hastalık oluşma riski yüksektir. Gözün ovuşturularak kaşınması hem hastalığın bir belirtisi hem de hastalığın ilerlemesine sebebiyet veren sakıncalı bir durumdur. Gözün ovalanması gözden stokin isimli hücre ölümlerine yol açan bir maddenin salınmasına neden olarak keratokonus sürecini tetikleyecektir.

Hastalığın tanısının konulması ile paniğe kapılabilen hastalar genellikle ilk etapta cerrahi müdahaleyi düşünmektedir. Ancak kontakt lens ya da gözlük kullanarak ve düzenli kontroller ile hastalığın ilerleme seyrini durdurabilir ve cerrahi girişim olmadan hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Gözlükten kurtulmak amacıyla yapılan lazer tedavileri keratokanus hastalığına yol açabilir. Ayrıca bıçaklı ya da bıçaksız göz kusurlarını tedavi etme amaçlı lasik ameliyatının uygulanması hastalığın oluşmasına ya da gizli keratokonus hastalığının ilerlemesine neden olacaktır. İnce kornealı hastalara lasik tedaviler bu nedenle önerilmemektedir.

Hastalığın tedavisinde kontakt lens kullanımının yanı sıra cerrahi müdahale olarak korneal çapraz bağlama, kornea içi halka yerleştirilmesi ya da kornea nakli uygulanabilir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir