Kegel egzersiziyle kaslarınızı kontrol edin

Egzersiz

Pelvik kas kontrolü

Pelvik kaslarının zayıf olması sadece vajinismus hastalığı yaşayan kadınların sıkıntısı değil. Bu kasları kontrol etmeyi öğrenebilmek için kegel egzersizleri yapılsa da bununla birlikte ilerleyen yaşla birlikte idrar kaçırmanın önünü de kesmiş olursunuz. Kegez egzersizleri hem Pelvik kaslarını kontrol etmeyi öğrenmenizi sağlar hem de bu kasları kuvvetlendirir. Vajinismuslu kadınların en büyük sıkıntısı istem dışı şekilde Pelvik kaslarının kasılmasıdır. Kegel egzersizlerini düzenli olarak yaptığınızda Pelvik kaslarını gevşetmeyi de öğrenmiş olursunuz. Böylece penisin girişi sırasında kaslarınızı kontrol ederek gevşetebilirsiniz.

Kegel egzersizi günde birkaç dakika yapıldığında üriner ve genital organların sağlığını destekler ve daha iyi bir cinsel deneyim sağlar.

Normal şartlarda kegel egzersizine başlarken hangi kasları çalıştıracağınızı öğrenmek için vajinaya parmağınızı yerleştirmeniz gerekir. Eğer eş zamanlı olarak parmak egzersizi yapıyorsanız vajinanıza parmağınızı yerleştirin. Küçük tuvaletiniz gelmiş ve çişinizi tutuyormuş gibi kaslarınızı sıkın. Parmaklarınızla kaslarınızın kasıldığını hissedeceksiniz. Eğer parmak egzersizlerine başlamadıysanız bu işlemi parmağınızı yerleştirmeden yapabilirsiniz.

Kegel egzersizini doğru şekilde yapmaya başlamanız birkaç gün sürebilir. Bu konuda ısrarcı olun. Kegel egzersizleri diğer kaslarınızı çalıştırdığınız zamanki gibi ağrı yapmaz. Kegel egzersizi sırasında acı ve ağrı hissetmezsiniz. Egzersiz birkaç dakika sürer ve gerçekten etkilidir.

Vajinismus için kegel egzersizini günde üç kez yapın. Bu egzersiz günün her anı yapılabilir ve özel bir vakit ayırmayı gerektirmez.

Kegel egzersizine başlamadan önce mesanenizi boşaltın. Kaslarınızı sıkın (çişinizi tutar gibi yapın) ve üçe kadar yavaş yavaş sayın. Ardından kaslarınızı gevşetin. Yine üçe kadar yavaş yavaş sayın. Bu kasılma ve gevşeme hareketlerini ardı ardına 10 kez tekrarlayın.

Kegel egzersizini farklı pozisyonlarda tekrarlamak her durumda kaslarınızı gevşetmenizi öğrenmenizi sağlar. Bu yüzden yatarken, otururken, bağdaş kurarken v.s. gibi farklı pozisyonlarda kegel egzersizini yapın. Örneğin vajinismus için kegel egzersizini sabah kalktığınızda yatakta yapın, akşam ise otururken yapın.

Kegel egzersizinin sayısını arttırmanızda da fayda olacaktır. Oturum başına 10 defa kaslarınızı kasıp gevşetmeyle başlayın ve birkaç gün sonra sayısını 5 artırın.

Vajinismus için kegel egzersizleri gerçekten faydalıdır. Bu egzersizleri parmak egzersiziyle birleştirmeniz de faydasını artırır. Kegel egzersizini vajinismus sorununuz çözülene kadar hatta bir süre daha fazla günlük yaşamınızın bir rutini haline getirmelisiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Kegel egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir