Kahverengi akıntı neden olur? Neyin belirtisidir?

Karın ağrısıRegl olmadan önce rahim mukozası artış gösterir ve kanla dolar. Böylece döllenmiş yumurta için vücut hazırlık yapar. Oluşan yumurta bir süre döllenmediğinde, homon düzeyleri değişir. Regl dönemi başlar. Regl sırasında pembe ya da kırmızı renkli kan akar. Reglin ilk günlerinde vajinada bekleyen kanlar akmaya başladığında kahverengi akıntı görülmesi normaldir. Eğer ilk iki günden sonra kahverengi akıntı akmaya başlarsa ortada bir anormallik var demektir. Kahverengi akıntılar rastlantısal olabileceği gibi bazı travma ve hastalıkların sonucunda da oluşabilmektedir. Cinsel ilişkinin sert olmasından dolayı vajina içinde oluşan hasarlar da kahverengi akıntıya neden olabilir.

Kahverengi akıntı bazen de hormon dengesizliklerinden kaynaklanabilir. Hormonlarımız bazen yükselir, bazen de düşer. Ancak bu hormonlarda herhangi bir dengesizlik olursa kahverengi akıntıdan sonra adet başlamaz ya da her ay aynı durumla karşı karşıya kalırsınız. Bu tarz durumlarda doktora başvurmanız gerekir. Kahverengi akıntı bazı durumlarda ise hamilelik belirtisi olabilir. Kahverengi akıntınız ilk defa oluyorsa hamilelik testi yapın.

Durumun uzun süre devam etmesi halinde doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kahverengi akıntı neden olur? Neyin belirtisidir? için 1 cevap

  1. esma der ki:

    Merhaba,

    Kimyasal gebelik geçirdim 08/11/2016 tarihinde ne zaman adet olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir