İnsomnia nasıl tedavi edilir?

İnsomnia

İnsomnia

Çoğumuz uzun süren uykusuzluk problemiyle karşılaşmışızdır fakat bazı insanlar için uykusuzluk veya uzun süre uykuda kalamama kronik bir sorun halini almıştır. Ayrıca insomniadan muzdarip kişilerin ortak derdi sürekli yorgun ve mutsuz hissetmektir. İnsomniya, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklara neden olabildiği gibi fiziksel birçok rahatsızlığıda beraberinde getirebilir. Uyku eksikliği enfeksiyonlara karşı savaşan bağışıklık sistemini çökertmeye başlar. Dalgınlığa yol açtığından gün içerisinde hastanın kaza geçirme riski de artar.

Peki insomnia tedavisi için neler yapılabilir? Kafein gibi uyarıcıların yanı sıra nikotin ve aşırı şeker tüketiminden kaçının. Eğer aldığınız herhangi bir reçeteli ilaç varsa yan etkileri hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışın. Belki de uykusuzluğunuzun nedeni kullandığınız bir ilacın yan etkisidir.

İnsomniyayla savaşmak için öncelikle alkol kullanmayı unutmalısınız. En azından bir süre için. Birçok kişi alkolün uykuya yardımcı olduğunu düşünür ancak alkol uyku kalitesini düşürmektedir.

Düzenli egzersiz daha iyi bir uyku için size yardım edebilir. Tam tersi bir etki yaratmaması için uyku vaktinize yakın zamanlarda egzersiz yapmayın.

Yatmadan iki veya üç saat önce yemeyi kesin. Eğer çok acıkırsanız süt içmeyi deneyebilirsiniz.

İnsomnia tedavisinde verilen tavsiyelerden bir diğeri ise gündüz uykularından uzak durmaktır. Uykunuzu bir düzene sokmalısınız. Sabah kalktığınız saat ve akşam yattığınız saat belli olmalı. Hergün 7 – 8 saatlik uyku yeterli olacaktır.

Yatmadan önce sıcak bir duş almak ve kitap okumak uykuya kolay dalmanıza yardımcı olacaktır. Rahatlatıcı bitki çayları içmeyi de deneyebilirsiniz.

Sadece uyumak için yatakta kalmak da iyi bir uyku alışkanlığı geliştirmeniz için faydalıdır. Yatakta yemek yemek, internete girmek, televizyon izlemek ya da kitap okumak bilinçaltınıza yanlış mesajlar verir.

İnsomniya tedavisinde uygulamanız gereken en önemli şey sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Eğer insomniadan muzdaripseniz bilmelisiniz ki yaşam tarzınızda düzgün gitmeyen birşeyler vardır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir