İlk defa deneyecekler için tampon nasıl kullanılır?

Tampon

Tampon

Tamponlar hem rahat hissettirmeleri, hem de sızıntı yapmamaları ve kuru bir his vermelerinden dolayı sıkça tercih ediliyor. Özellikle tatilde sıkça kullanılan tamponlar havuza ve denize girmek için kadınların en büyük yardımcısı.

İlk defa tampon kullanacaksanız gergin hissetmeniz normal. Size bu konuda basit önerilerde bulunacağım. Bu öneriler sayesinde rahat kullanımlı tamponlara geçiş yapmanız daha kolay olacaktır.

Son yıllarda üretilen tamponlarda çeşitlilik arttı. Tamponlar, doku ve boyut olarak farklılık kazandılar. İlk kez tampon kullanmaya başlayacaksanız en küçük boyutu ile başlamalısınız.

Adet döneminizde kan akışının fazla olduğu bir günü tercih edin. Böylece tampon vajinaya daha rahat girecektir. İlk denemede gergin olacağınız için yatağa uzanın ve kalçanızın altına temiz bir havlu serin. Bacaklarınızı yumuşakça kırın ve kalçanızı mümkün olduğu kadar serbest bırakın. Olabildiğince rahat olmalısınız. Tamponu tutun ve vajina girişine yerleştirin. Ne yaptığınızı daha iyi görebilmeniz için bir aynadan yardım alabilirsiniz. Tamponu dümdüz yerleştirmeye çalışmayın. Kalçaya doğru eğik bir şekilde itin çünkü vajina kanalı dümdüz değildir.

Tamponu vajinanızın derinine doğru itmeniz gerekir. Bu nedenle vajinaya parmağınızı sokmanız gerekecektir. Nefes verirken itmeniz hem vajinanın açılmasını hem de kasların gevşemesine olanak tanıyarak işlemi kolaylaştırır.

Eğer tamponu yerleştirdikten sonra rahatsızlık hissederseniz bu doğru yerleştirmediğiniz anlamına gelir. Tamponu çıkarıp tekrar yerleştirmeniz gerekecektir. Tamponu doğru bir şekilde yerleştirmek için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Kendinizi strese sokmamak için ara vermeniz daha iyi olacaktır. Eğer çok zorlanırsanız bu işlemi başka bir güne erteleyebilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir