İdrar kaçırma sorununu kegel egzersizi ile çözün

idrar kaçırma

idrar kaçırma

İdrar kaçırma menopoz döneminde olduğu kadar menopoz öncesi dönemde de kadınların sosyal yaşamını olumsuz olarak etkileyen bir hastalıktır. İdrar torbasının ileri derecede sarkması gibi nedenlerle bu hastalığın oluşması cerrahi girişimi zorunlu kılmaktadır. Ancak henüz başında olup cerrahi müdahale gerekmeyen durumlarda diğer tedavi yöntemlerini destekleyici unsur olacak kegel egzersizlerinin yapılması şikayetleri önemli ölçüde azaltacaktır.

Kegel egzersizlerini cinsel organda bulunan pelvik kaslarını kullanmayı öğrenerek gerçekleştirmeniz mümkündür. Kegel egzersizi mesane boşken idrarınızı tutarmış gibi kaslarınızı tutup bırakmanız olarak tanımlanabilir. Bu kasları doğrudan denetim altına almakla idrar kaçırma problemleri için kegel egzersizlerini uygulayarak kaçırma durumunu engelleyebilirsiniz.

Kegel egzersizleri ilerleyen süreçlerde mesane ve bağırsak sarkmalarını da önleyecektir. Cinsel ilişki sırasında bu egzersizin yapılması cinsel ilişkiye ayrı bir haz katacaktır. Doğum sonrası süreçlerde egzersizin yapılması vajinal bölgedeki genişlemeyi toparlamaya ve yeniden sıkılaşma sürecini hızlandırmaya yardımcıdır.

Kegel egzersizlerine başlarken parmağınızı kullanarak kasılmayı öncelikle kendiniz denemeli ve kaslara müdahalenizin farkındalığına ulaşamanız gerekir. Bu farkındalığın sağlanması sürecinde egzersizlerin günde içinde sık sık tekrar edilmesi önerilmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Kegel egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir