HPV (Genital siğil) belirtileri ve tanısı

genital siğil

genital siğil belirtileri

Kadın ve erkeklerin genital bölgelerinde karnabahar görünümünde bir yada birden çok bölgede büyüklü küçüklü oluşan siğillerin tamamı HPV kondilom olarak adlandırabiliriz. HPV virüsünün bulaşma sonrasında 4 aya kadar bi kuluçka dönemi bulunur. Bu dönem sonrasında genital bölgede siğillerin varlığı görüntülenebilir. Bazı türlerinde siğiller belirtisiz olabilir ve gözle görülmesi zordur ancak bazı türlerinde vajinadan anüse kadar olan bölgenin tamamını kaplayacak büyüklükte siğillerin görülebilir. Enfekte olmuş bölgeye oral uygulama yapılması ile siğiller ağız mukozasına yayılacaktır.

Tedavi süreçlerinin başlatılmaması halinde rahip ağzı kanserinin başlıca sebebidir. Her kondilomun kanser oluşturacağını söyleyemeyeceğimiz gibi yayılımın sadece vajinayla kısıtlı kalacağını da söyleyemeyiz.

Çoğunlukla elle hissedilebilir özellikte dış genital bölgeye yerleşirler. Yayılım özelliğine göre tek bir noktada yada birçok noktada, nadiren makatta görülebilirler. Dış görünümleri her zamanda dışarı doğru kabartı halinde değil düz, pembe yada beyaz renkte olabilir. Ağrı görülmeyen genital siğillerde kişiden kişiye değişmekle beraber kaşıntı ve yanma görülebilir. Yayılım hızı seridir.

Tedavi sürecinde eşlerin birlikte tedavi olması gerekir. Çok eşlilikten uzak durulması ve cinsel ilişki sırasında güvenliği ön planda tutmak siğil oluşumuna alınacak en etkili yöntemdir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir