Histeroskopi sonrasında bakım süreci

Histeroskopi

Histeroskopi sonrası

Kısırlık, aşırı kanama, tekrarlayan düşük durumlarının araştırılması gibi süreçlerde tespit ve tedavi için kullanılan tanı aracına histereskopi ismi verilmektedir. Uygulamada iki tür histeroskopi bulunmaktadır. Bir tür uygulama sadece tanı aracı olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem tanısal histeroskopi olarak adlandırıl ve rahim duvarı özel sıcılar ile birbirinden ayrıştırılarak görüntüleme sağlanır.

Diğer uygulama ise cerrahi histeorskopidir.Bu uygulamada rahim anormaliileri, polipler, rahim yapışıklıkları ve miyomlar giderilir.

Her iki uygulamanında koplikasyonları yok denilecek kadar azdır. En sık görülen komplikasyon rahim delinmesi olmakla beraber bu durum ayrıca bir cerrahi girişim olmaksızın kendiliğinden düzelme gösterecektir. Görüntülemeden önce kullanılan rahim içi genişletmek için kullanılan sıvılara gösterilen reaksiyonlar ise uygulamada ciddi riskler oluştururlar. Ancak bu risklerin görülme olasılıkları azdır.

Uygulama sonrasında akıntı ve kramp görüntülenmesi normaldir. Cerrahi uygulama sonrasında birkaç ay boyunca hormonel tedaviye devam edilmesi gerekebilir. Bir kaç gün yada doktorunuzun tavsiyesine göre bir sonraki adet dönemine kadar cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Normal aktivitelere 2 3 gün içersin de dönülecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir