Hamilelikte yenmemesi gereken besinler nelerdir?

Hamilelikte yenmemesi gerekenler

Hamilelikte beslenme

Hamilelik sürecinde bazı gıdaların tüketilmesi hem bebeğin hem annenin sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir. Sigara ve alkol kullanımını kesmek dışında tüketilmesi yasak yiyeceklerden uzak kalınması gerekmektedir. Pastorize olmamış yiyecekler yasak maddelerin başında gelmektedir. Pastorize olmamış süt ve süt ürünlerin bulunan listeria bakterisi erken doğum düşük gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle tüketeceğiniz tüm süt ürünlerinde pastörize sütten yapılmıştır ibaresini kontrol etmeyi unutmayın.

Çiğ et ürünlerinde bulunan toksoplazma isimli bir diğer bakteri de düşüklere neden olabilmektedir. Ya da bu bakterinin alımı bebekte yüksek ateş sarılık solunum ve sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir.Bu nedenle salam sucuk sosis gibi şarküteri ürünleri çok az miktarda ve mutlaka pişirerek kullanın. Ayrıca çiğ deniz ürünleri de zehirlenmelere yol açabileceği hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasındadır.

Siyah çay tüketilmemesi gereken bir içecektir. Özellikle demir emilimini azalttığı için içmemeniz faydalı olacaktır. Kahvede tüketilmemesi gereken bir içecektir eğer çok fazla kullanmaya eğilimliyseniz kafein içermeyen bir kahveyi tercih etmeniz gerekir. Diyet ürünleri ve tatlandırıcılarda hamilelik sürecinde kullanmamanız gereken tüketim maddelerindendir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir