Hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu nasıl tedavi edilir

Hamilelikte vajinal mantarVajinal mantar enfeksiyonu gebelik sırasında sık karşılaşılan bir sorundur. Hamilelik sırasında östrojen seviyesi artar ve bu da vajinal mantar enfeksiyonunun oluşma riskini artırır. Hamilelikte, bebek için bir risk teşkil etmez ancak yine de rahatsız edici belirtilere neden olabilir.

Hamilelikte vajinal mantar enfeksiyonu için doktorunuzdan yardım almalısınız. Belki de belirtiler aslında mantar enfeksiyonundan kaynaklanmıyordur. Bel soğukluğu ve vajinit de mantar enfeksiyonuyla benzer belirtilere sahiptir. Hamilelikte tüm bu sorunların önüne geçebilmeniz için profesyonel yardım almalı ve kontrol tarihini beklememelisiniz. Kesinlikle reçete edilmeyen ilaçlar kullanmayın.

Eğer hamile iseniz ve vajinal enfeksiyon belirtileri varsa, doktorunuza görünün. Belirtilere  zararsız olan mantar enfeksiyonu neden olmayabilir. Belsoğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri, mantar enfeksiyonu belirtileriyle karıştırılabilir.

Tedavide genellikle vajinal kremler ya da fitiller kullanılır. Sadece belirli ilaçlar kullanılmalıdır.

Vajinal ilaç mantar enfeksiyonu tedavisi için kullanılır. Bu vajinal kremler ya da fitiller olabilir.
Sadece belirli ilaçlar kullanılmalıdır. Reçetesiz ilaçlar butokonazol (örneğin Femstat gibi), (örneğin, Gyne-Lotrimin gibi) klotrimazol, mikonazol (örneğin monistat gibi), (örneğin, Terazol gibi) terkonazol içerir.

Tedavi 7 gün boyunca uygulanmalıdır ancak hamilelik sırasında mantar enfeksiyonunu tedavi etmenin daha uzun sürebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir