Hamilelikte seks zararlı mı? Hamilelikte seks yapılabilir mi?

hamilelikte cinsellikHamilelik süreci bir kadının hayatındaki önemli bir dönüm noktası, bedenini tanıması için bir fırsat ve yaşanan fiziksel ruhsal değişiklikleri heyecanla takip edebileceği bir süreçtir. Anne adayları hamilelik döneminde değişen beden ve ruhsal durumları nedeniyle cinselliğe karşı soğukluk yaşanabilir. Annelik hissinin belirmesi ile beraber anne adayı bebeğine zarar geleceği düşüncesi ile kendini eşine karşı kapayabilir. Ancak normal ilerleyen bir hamilelikte cinselliğin hiçbir zararı yoktur. Halk arasında inanılan cinselliğin düşüğe ve ölüme neden olacağı düşüncesinin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Penisin hamilelikte rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi ile korunan bebeğe ve keseye teması mümkün değildir. Ayrıca rahim girişinde bulunan mukus tabakası meninin ve bakterilerin rahime girişini engellemektedir.

Doktorunuzun herhangi bir riskli durum tespit etmediği durumlarda son 4 haftaya kadar cinsellikte herhangi bir kısıtlama  yoktur. Son 4 haftada meni içinde bulunan prostaglandin rahim kasılmalarının tetikleyebileceğinden cinsel ilişki önerilmemektedir. Doğum sonrası dönemde ise rahatsızlık veren bir durum söz konusu değilse 20 gün sonra cinsel ilişkiye başlanabilir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Cinsellik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir