Hamilelikte riskli bitkisel besinler

Hamilelikte riskli gıdalarHamilelikte bazı bitkilerin kullanımı erken doğum, düşük veya gelişim bozuklarına sebebiyet verebilir. Bitkilerin tamamının faydalı olacağını düşünen annelerin yaptığı yanlışların başında gelen bu durum hamilelikte üzücü sonuçlar doğurabilmektedir.

Biberiye fesleğen, kediotu, oğulotu, karahindiba, maydonoz, sarı kantoron, yaban mersini, adaçayı, sinameki, keten tohumu, sarı çiğdem, ökse otu, melek otu, ginseng,  gibi bitkiler erken doğum, kanama ve düşük gibi durumlara yol açabileceklerinden hamilelik sürecinde uzak durulması gereken bitkilerdir. Nar ve ilk üc ayda havuç tüketimi rahim kasılmalarına yol açabileceğinden gene tercih edilmemelidir. Tarçın, nane yağı be kimyon gibi bazı baharatlarında aşırı kullanımı rahim kasılmalarına yol açar o nedenle yüksek dozda kullanımdan mutlak suretle kaçınılmalıdır.

Belirtilen ürünlerin cilt tarafından emilmeleri de sakıncalıdır bu nedenle bu maddelerin krem ve yağ olarak kullanılmaları da hamilelik sürecine olumsuz bir etki yapabileceğinden uzak durulması gerekir.

Hamileliğiniz boyunca güvenilirliği net olarak kanıtlanmamış yiyeceklerin kullanmamanız anne ve bebek sağlığı için yüksek düzeyde önemlidir. Tüketeceğiniz ürünün içeriğinden emin değilseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir