Hamilelikte ilk doktor randevusuna nasıl hazırlanmalı?

Jinekolojik muayene

Hamilelikte ilk doktor randevusu

Aldığınız gebelik testinin sonucu pozitif çıktıktan sonra mutluluğunuz yerini meraka bırakacaktır. Bebeğinizin sağlığı hakkında bilgi almak için alacağınız doktor randevusu sizi endişelendirebilir. Bu konuda deneyimsiz olduğunuzdan, böyle bir endişe de normal olacaktır. Doktora gitmeden önce yapacağınız hazırlıklarla ilgili birkaç küçük bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle aklınıza takılan tüm soruları bir kenara not edin. Doktorunuz ayda bir hamileliğinizin gidişatını kontrol etmek isteyecektir. Bu periyod zamanla sıklaşabilir. Dolayısıyla uzun bir süreci birlikte aşıyor olacaksınız. Bu yüzden hiçbir endişenizin kalmaması gerekir. Genellikle doktor ziyaretinden çıktıktan sonra aklımızda sormayı unuttuğumuz bir soru mutlaka olur. Bu yüzden doktora gittiğinizde notlarınız elinizde olmalı.

Doktorunuz son adet olduğunuz tarihi bilmek isteyecektir. Bu tarih doğum tarihini de belirleyeceğinden önemlidir. Ayrıca bebeğin gelişiminin düzgün bir şekilde devam edip etmediği hakkında doktorunuzun bir fikre sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Eğer kullandığınız ilaçlar varsa isimlerini not edin ve doktorunuza söyleyin. Eğer gebelik için uygun değilse bir süre bırakmanız ya da muadilini kullanmanız gerekebilir.

Muayene öncesinde bir duş alın. İlk randevunuzda alttan muayene gerekebilir.

Eşiniz ya da yakın bir arkadaşınızla doktora gidin çünkü kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir