Hamilelikte göbek fıtığı neden olur? Kendiliğinden geçer mi?

Hamilelikte göbek fıtığı

Hamilelikte göbek fıtığı

Göbek fıtığının oluşma nedeni göbek çukurundaki halkanın zayıflaması olarak belirtilebilir. Karın için basıncın arttığı durumlarda ise fıtık şikayetlerinde belirgin bir artış görülüyor. Bu nedenle hamilelik döneminde göbek fıtıkları büyüyerek kendini belli eden boyutlara ulaşabiliyorlar. Önemsiz bir hastalık olarak görülen fıtıklara zamanında müdahale yapılmaması %50ye varan nüks durumlarını oluşturduğunda teşhis ve tedavinin sağlanması önemli. Aksi takdirde ilk oluşumlarda küçük boyutlarda kalan fıtıklar nüks süreçlerinde büyüyerek çok ciddi sonuçları oluşturuyorlar.

Hamilelikte oluşan göbek fıtığı sezeryan sırasında doğum doktoru tarafından dikişle onarılabiliyor ancak fıtıkların dikişle değil yama ile onarılması yeniden oluşmaması için gerekli bir tedavi yöntemi bu nedenle hamilelikte görülen fıtıklarında uzman operatörler tarafından tedavi edilmesi gerekiyor.

Hamilelikte görülen göbek çukurunun dışarı büyümesiyle kendini gösteren göbek fıtığı hamilelik bitiminde bazı hastalarda kendiliğinde yok olurken rahatsızlığın devam ettiği durumlarda hamilelik sonrası tedavi uygulanması gerekebiliyor.

Göbek fıtığında diğer fıtıklara oranla fıtık boğulması daha sık görüldüğünden acil bir duruma müdahale kalmaksızın erken süreçte açık ya da kapalı yöntemlerle tedavi edilmesi önerilmektedir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir