Hamilelikte dişlerinizi korumak elinizde

GülümsemeHamilelik sürecinde halk arasında genel bilinen kanı bebeğin dış kaybına neden olacağıdır.Özellikel karbonhidrat tüketiminin bu dönemde artması ve bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyum diş sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte diş kaybının nedeni fazla karbonhidrat tüketiminden dolayı oluşan diş çürümesidir. Fazla enerjiye ihtiyaç duyulmasından ötürü vücut karbonhidrata ihtiyaç duyar ve dişleri çürüten bakterilerde nişasta ile varlıklarını sürdürürler .Her nişastalı besin alımımızda ağzımızda 20 dakika sürecek güçlü bir asit ortamı oluşur. Bu nedenle günlük yiyeceklerinizi şekerli gıdalardan yana değil sebze meyve ve süt ürünlerinden seçmeniz önerilir.

Vücuttaki hormon değişiminiz diş etlerinize etki eder. Unutmayın ki sağlıksız diş etleri dış kaybını oluşturacaktır. Eğer diş etlerinizde acıma kanama ya da sızlama hissediyorsanız vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurun.

Tüm diş v diş eti hastalıklarını önlemek için hamilelik sürecinizde günde 2 ya da 3 kez dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi ile temizlik yapmanız ve ağız gargaraları kullanmanızı öneriyoruz. Diş bakımınız hayatınızın her döneminde önemlidir hamilelikten önce düzenli bir diş bakımı yaptırmanız hamilelik süresince yaşayacağınız diş problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir