Hamilelikte çatlaklarını önlemek için yapabilecekleriniz var

Hamilelikte cilt sorunları

Hamilelik çatlakları

Hamilelik sürecinde değişen vücut yapınız kilonuzun artması ve doğum sonrasındaki kilo alıp verme süreçler vücudunuzda çatlaklar oluşturabilir. Çatlaklar cildin aşırı gerilmesi ile oluşan elastik dokunun kırılması ile oluşur ve daha ziyade açık tenli kişilerde oluşma oranı daha yüksektir. Derideki elastik dokunun gerilimlere karşı durabilmesi için özellikle kilo değişiminin çok yaşandığı hamilelik sürecinde uygun nemlendiricilerle derinin elastikiyetinin artırılması çatlakları engelleyecektir.

Çatlakları önlemek için ilk yapılması gereken hamilelikte çok fazla kilo almamaktadır. Belli sınırlar içinde kilo alınması çatlak oluşumunu minimumda tutar. Ayrıca bu dönemde deriyi esnetecek egzersizlerin yapılması elastikiyeti artıracağı için çatlamaları engelleyecektir. Eciltbakimi.com ‘a göre gün içinde yeterli miktarda su içmek duşlar sırasında peeling yaparak ölü hücrelerden kurtulmak, güneşte fazla kalmayıp derinin kurumasını ve neminin azalmasını engellemek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenip kilonuzu artıracak yiyeceklerden uzak durmak, cildinizdeki kan akışını masajlar ve bölgesel ufak çimdiklerle hızlandırmak, düzenlik sıcak soğuk su banyoları ile cildin oksijen alımını artırmak cilt kremleri ile vücudun nem oranını artırmak sizi çatlaklardan koruyacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir