Hamilelik Şekerinden Korkmayın (Gestasyonel diyabet)

Gestasyonel diyabetHamilelikte şeker denildiğinde tüm anne adayları tedirginleşir ancak istatistiklere göre hamilelikte her 100 kadından 2 ‘si şeker hastalığına yakalanmaktadır.

Hamilelik sürecinde görülen şeker,bebeğin beslenmesini sağlamak için vücudun kan seviyesini arttırması ve buna bağlı olarak vücudun şeker ve insülin dengesinin bozulması ile oluşan bir semptom olup gestasyonel diyabet olarak adlandırılmaktadır. Anne adaylarının %92’sinde gestasyonel diyabet hamilelik sonrasında kendiliğinden dengelenmekte ve ayrıca bir tedaviye gerek kalmadan ortadan kalkmaktadır.

Gebelik sürecinde susuzluk hissi,fazla yemek yemek, kilo kaybı , fazla miktarda idrar yapmak  yorgunluk gibi belirtilerleri olan gestasyonel diyabet 24-28 haftaları arasında yapılacak şeker yüklemesi ile teşhis edilir.

Başlıca risk grupları   30 yaş üstü olup , ailesinde 1. Dereceden yakınlarının şeker hastası olan ve  beden kitle indexi  27kg/m2 olan anne adaylarıdır.Gebelik sürecinde özenli beslenme ile bu risk gruplarında olunsa dahi gebelik şekerinin oluşmaması için kaliteli karbonhidrat alınması ile doktorunuzun önereceği lif miktarı yüksek kan şekerini yavaş yükselten bir diyet listesine uyum sağlanması mevcut risk oranını düşürecektir.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir