Hamilelik için gizli engel Hiperprolaktinemi

Hiperprolaktinemi

Hiperprolaktinemi

Kadın üreme sistemlerinin gelişmesi için gerekli olan prolaktin(süt) hormonunun fazlalığı tip dilinde hiperprolaktinemi olarak adlandırılmaktadır. Hipofiz bezinden üretilen prolaktin hormonu sağlıklı bir kadında 25ng/ml seviyesinin altındadır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde artan prolaktin hormonu bazı ciddi rahatsızlıklarda ve antidepressan kullanımı ile de artış görüşebilen bir hormondur.

Süt hormonunun yükselmesi kadınlardan adet düzensizliklerine, adet görememe sorunlarına buna bağlı olarak gebeliğin oluşmaması gibi sonuçlara yol açacaktır. Süt hormonun yüksek olmasının bir diğer göstergesi ise göğüs uçlarından süt gelmesidir. Hamilelik sonrası dönemde vücudun süt hormonu seviyesi yüksek olduğundan sağlıkla emzirebilir ve aynı süreçte yeniden hamile kalamazsınız. Tedavi olunmadığı takdirde hormonun yüksekliği hamile kalmayı engelleyecektir.

Süt hormonun fazlalığı yapılacak hormon testiyle ölçümlenecektir bu test öncesinde stres yaşamanız hormon seviyesine yükselteceğinden testten önce dinlendirici bir ortamda bulunmanız önem taşır. Gögüs uçlarının uyarılması ile artabilen bu hormon nedeniyle testten birkaç gün önceye kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız sert ve sıkı sütyen giymemeniz ve göğüs bölgesini yıkamak için dahi ovalamamanız önerilir.

Tedavi sürecinden kullanılacak ilaçlara ek olarak hayıt otu kullanımı süt hormonunu dengelemektedir. Özellikle hamilelik sürecine hazırlanan anne adaylarının ilgili testleri yaptırması hamilelik sürecinin hızlı ve sağlıklı gelişmesi için faydalı olacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir