Hamile kalmadan önce yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

Hamile

Hamile

Hamile kalmadan önce yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız hem hamile kalmanızı kolaylaştırır, hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekler. Üreme organlarının sağlığını korumak genel sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Eğer bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız hamilelik öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

İlk iş olarak eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakın. Sigara yumurtalıkları olumsuz yönde etkiler. Hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak önemlidir çünkü sigara yumurtanızda genetik anomaliler olmasına sebep olabilir.

Vücut ağırlığınızın normal düzeylerde olduğundan emin olun. Eğer zayıfsanız östrojen üretiminiz yeterli düzeyde olmayabilir. Normalden kiloluysanız vücut sisteminizde çok fazla östrojen olabilir. Bu da ileriki yıllar için kanser riski oluşturmaktadır.

Hamile kalmaya karar verdiyseniz her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar size kısır hale getirebilir. Bu hastalıkların çoğu ilk başta hiçbir belirti göstermez. Dolayısıyla cinsel bir hastalığınızın olup olmadığından emin olmak için jinekoloğunuzla görüşebilirsiniz. Ayrıca yumurtalıklarınızın boyutunun ve şeklinin de kontrol edilmesi gerekir. Endometriozis veya myom gibi rahatsızlıklarınız varsa hamile kalmanız güçleşebilir. Bunun için doktorunuzdan tedavi yollarını öğrenebilirsiniz.

Vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde rahimde hasara neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için hijyenik kurallara uymalı, uygun iç çamaşırları kullanmalı, pedinizi veya tamponunuzu önerilen sürelerde değiştirmeli ve ıslak çamaşırlarla uzun süre durmamalısınız.

Sağlıklı olmak için adımlar atın. Sağlıklı bir beslenme düzeni, düzenli egzersiz ve stres yönetimi genel vücut sağlığınızı koruyacağı gibi üreme organlarınızın da sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir