Hamile kadınlar için kegel egzersizi faydalıdır

Hamile kadınlar

Hamile kadınlar

Kegel egzersizleri vajinismuslu kadınların en büyük yardımcısıdır. Eğer vajinismusa yakalanmış ve bir de yanlışlıkla hamile kalmışsanız bu durumda yapılabilecek en doğru şey hamilelik sürecinizde kegel egzersizleridir.

Kegel egzersizleri kolay bir doğum için de yardımcı olur.

Öncelikle tuvaletiniz varsa yapın. Böylece çiş kaçırma gibi olası kazaları önlemiş olursunuz. Özellikle hamile kadınlar sık tuvaletlerini yaparlar. Bu yüzden kegel egzersizi öncesi mesanenizi boşaltmanızda fayda olacaktır.

Kendinizi rahat edeceğiniz bir pozisyon alın. Oturabilir veya uzanabilirsiniz. Sırtınızı destekleyebilirsiniz.

Pelvik kaslarınızı sıkın. Bu kasları nasıl sıkacağınızı bilmiyorsanız, tuvaletinizi tutar gibi yapın. Mümkün olduğunca tuvaletinizi tutun. Böylece kaslarınız kasılacaktır. İçinizden yavaşça üçe kadar sayın.

Ardından gevşeyin. Gevşemiş vaziyette de yavaşça üçe kadar sayın.

Başlangıç için bu hareketi 10 kez tekrarlamak iyidir. Günde üç defa ile başlayın. Ardından egzersizin sayısını ve sıklığını artırabilirsiniz.

Böylece hem doğum yapmanız daha kolay olacak hem de doğum sonrasındaki cinsel ilişki denemelerinde kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenmiş olacaksınız. Kegel egzersizini yapmak için illa uzanmak veya oturmak zorunda değilsiniz. Yürüyüş yaparken bile bir yandan kegel egzersizlerini yapabilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Kegel egzersizleri, Vajinismus tedavisi kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir