Gonore (Bel soğukluğu) tedavisinde amoksisilin nasıl kullanılır

amoksisilinAmoksisilin bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Amoksisilin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan belsoğukluğu doktorlar tarafından sıkça reçete edilir. Amoksisilin yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir ancak doktor tavsiyesiyle alınması gerekir.

Amoksisilin nedir?

Amoksisilin, penisilin ailesinden gelen bir antibiyotiktir. Penisilin ailesinden olduğu için, penisiline alerjisi olanların amoksisiline de alerjisi olacaktır. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığından dolayı soğuk algınlığı, grip ya da diğer viral enfeksiyonlar için kullanılmaz.

Gonore(Bel soğukluğu) Nedir?

Belsoğukluğu Neisseriagonorrhea adlı bir bakterinin cinsel yolla bulaşmasından kaynaklanır. Belirtilerinin görülmesi 2 ila 5 günü bulabilir. Sadece antibiyotik ile tedavi edilebilir. En yaygın kullanılan antibiyotik amoksisilin olsa da farklı antibiyotikler de tedavi için önerilebilir.

Amoksisilin dozu

Bel soğukluğu tek doz amoksisilin ile tedavi edilebilir. Yetişkinler için normal doz 3 gramdır. Yemeklerle birlikte ya da normalde kullanılabilir. Eğer hap yerine likit formunu kullanıyorsanız, iyice çalkalayın.

Amoksisilinin etki etmesi için doktorun tavsiye ettiği doza uyulmalıdır. Eğer dozaj konusunda aklınızda soru işaretleri varsa doktorunuza danışmalısınız. Hapı bölmek ya da fazla kullanmak tedaviyi olumsuz etkiler ve genel vücut sağlığınız için iyi olmayabilir.

Amoksisilinin markası Amoxildir. Diğer markalarla arasındaki fark fiyat ve üreticisidir. Diğer markalar da aynı şekilde belsoğukluğunu tedavi edebilir. Amoxile ulaşamadığınız durumlarda muadillerini kullanabilirsiniz.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir