Genital siğil tehlikeli midir? Nasıl önlenir?

Genital siğil

Genital siğil tehlikeli midir

Genital siğillerin zamanında fark edilmemesi , tedavinin önemsenmemesi sebebiyle kansere dönüşebilmektedir. Kanser vakalarına siğiller nedeniyle her yıl ortalama 250.000 kişi hayatını kaybetmektedir.

Genital siğillerin oluşmalarından sonra aşılama ile tedavi mümkün değildir. Ancak güvenli ve korunma yöntemleri kullanılan cinsel yaşamın yanı sıra koruyucu özellikteki aşılar ile siğilleri hayatınızdan uzak tutmanız mümkün.

Aşı yaptırmak amacıyla uzmanlara başvuran kişilerin çoğunun aklında hangi aşıyı yaptırması ile ilgili sorular oluşur. HPV aşıları dörtlü aşı ve ikili aşı olmak üzere iki çeşittir. Tıp dilinde dörtlü aşıya Gardasil ikili aşıya ise Cervarix ismi verilmektedir.

Gardasil aşısının etki alanı daha geniştir. Son yıllarda sıkça görülen anogenital siğillere karşı önleyici özellik taşır.

Cervarix aşısının ise etki alanı sadece rahim ağzı kanserlerini ve kanser öncesi lezyonlarıdır. Siğillere karşı tam bir koruma sağlamadığından Gardasil aşısının kullanımı daha yaygındır.

Her iki aşının da uygulanabilirlik yaş aralığı 9-26 yaş aralığıdır. Ancak Gardasil aşısı bağışıklık ve güvenilirlik yönleriyle 24-45 yaş arasında da uygulanabilir ve koruması üst düzeydedir.

Gardisil yani dörtlü aşı siğillerin yayılım seyri nedeniyle erkeklere de uygulanabilmektedir. Özellikle batı ülkelerinde erkeklerde zorunlu aşılar arasında yer almaktadır.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir