Genital siğil nasıl tedavi edilir çözümü var mı

Genital siğiller HPV virüsünden kaynaklanır. Genital siğiller pembe, gri ya da kırmızı kitleler şeklinde cilt üzerine kümelenirler. Kadınlarda anal bölgede ve genital bölgede bulunan bu siğiller erkeklerde penir ya da anüs bölgesinde bulunur. Eğer genital siğillerden muzdaripseniz tedavisini ihmal etmemelisiniz.

Genital siğil için 0,5 oranında likit ya da jel podofilox uygulayabilirsiniz. Podofilox güvenli ve uygun fiyatlıdır. Podofilox kullanırken tahriş oluşabilir. Yine de doktor tavsiyesi haricinde uygulanmamasını öneririm.

Eğer podofilox çok rahatsızlık verirse ya da işe yaramazsa imikuimod kullanmayı deneyebilirsiniz.  Yatmadan önce bir kez kullanabilirsiniz ve sabahları cildinizi suyla temizlemeniz gerekir. Imikuimodun haftada üç kez kullanılması gerekir. Bu uygulama da tahrişe neden olabilir.

Triklorasetik asit (TCA) veya bichloracetic asit (BCA) de genital siğil tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında yer alır. Ciltte yanma ve tahrişe neden olabilirler. Bu ilaçlar küçük siğiller için daha uygundur.

Triklorasetik asit ve bichloracetic asit sonuç vermezse podofilin kullanılabilir. Podofilinin çok dikkatli uygulanması gerekir çünkü cildi yakabilir ya da zehirlenmeye neden olabilir. Bu yüzden uygulama sırasında bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Eğer tüm bu ilaçlara rağmen genital siğil sorununuz devam ediyorsa sıvı azot ile kriyoterapitedavisini deneyebilirsiniz. Bu tedavi sabır gerektirir. Kriyoterapi diğer cerrahi uygulamalara göre daha ucuzdur. Güvenli bir yöntemdir ancak yine de diğer krem türü ilaçlara göre daha acılıdır.

Eğer lokal anestezi yaptırmakta sakınca görmüyorsanız elektrokoter ile genital siğil tedavisi hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Elektrokoter uygulayan kişinin işini iyi bilen bir uzman olması gerekir çünkü yanlış yapılan bir işlem siğilli bölgede yara oluşmasına neden olabilir.

Bitkisel ilaçlarla tedavinizi tamamlayın çünkü bağışıklık sisteminin virüsü temizlemesi sekiz ila onüç ay alabilmektedir. Örneğin bağışıklığınızı güçlendirmek için ekinezya gibi bitkisel takviyeler alabilirsiniz.

İpuçları

  • HPV virüsü sonrası haftalar hatta yıllar boyunca genital siğil oluşmayabilir.
  • Oral ilişki burun, ağız ve boğazda siğillere neden olabilir.
  • HPV virüsünün servikal kansere neden olduğuna dair çeşitli veriler vardır fakat genital siğilin, servikal kansere neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Jinekolojik hastalıklar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir