Gebelikte hemoroid tedavisi nasıl yapılır? Kesin çözümü var mıdır?

Gebelikte hemoroid

Gebelikte hemoroid

Halk arasında bilinen ismi ile basur hamilelik sürecinde gebelik hormonlarından özellikle progesteron hormonunun etkisi ile düz kasların gevşemesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. İlk belirtileri dışkılama sırasında kan görünmesidir. Kanamalar kısa süreli olsa her dışkılamada yeniler. Bazı olgularda kanama görülmeden makatta elle hissedilen şişlik ve dolgunluk hissi ile kendini belli eden hemoroidler içten kanama yapmaları halinde demir eksikliği anemisini oluşturabilirler. Yırtılma ve çatlak oluşan hallerde gebe oturamaz tuvaletini yapamaz duruma gelebilir.

Hamilelik sürecinde görülen hemoroidin hamilelik sürecinde tedavisi mümkün değildir. .Hemoroid tedavi süreçlerinde ilk tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir ancak çoğu ilaç kortizon içerdiğinden hamilelikte bu ilaçların kullanılamayacak olması sürecin sıkıntılı bir hal almasına neden olur. Doktorunuz size kaşıntı ve ağrı hissini geçirecek kortizon içermeyen ilaçlar ağrı kesiciler verebilir. Ancak bunlar bir tedavi sürecini başlatmayıp sadece şikayetleri azaltırlar.

Dışkı yumuşatan ilaçları ve oturma banyolarının da hamilelik sürecinde kullanılamaması nedeniyle doktor reçetesi ile kabızlık giderici hafif ilaçlar tercih edilebilir. Asıl tedavi süreci doğum sonrasında başlayabilecektir.

 

Aslı Kaplan hakkında

Uzun yıllar internet üzerinde yayın yapan çeşitli web sitelerine içerik sağlamak amacıyla makale yazarlığı yaptım. Kendi web sitelerime içerik hazırlamaya gerek binlerce insana bilgi vererek fayda sağlayabilmek gerekse makale yazarlığını profesyonel olarak devam ettirebilmek için başladım.
Bu yazı Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir